Предимства на DCC
Проучванията показват, че 80-100 милилитра допълнителна кръв се прехвърлят към бебето от плацентата в рамките на една до три минути след раждането. Първите няколко вдишвания на новородено насърчават това кръвопреливане. Тази допълнителна кръв е свързана с ползи за новороденото, включително:
- Кръвно налягане. Подобрено кръвно налягане и кръвоснабдяване на органите.
- Хемоглобин. Доставя повишен хемоглобин, който допринася за запасите от желязо на новороденото и намалява риска от желязодефицитна анемия през първата година от живота. Желязодефицитната анемия може да наруши развитието на мозъка при децата.
- Антитела и стволови клетки. Трансфер на антитела и стволови клетки, които помагат в борбата с инфекциите, подобряват имунното здраве, насърчават заздравяването на клетъчно увреждане и намаляват възпалението.
Клиничните изпитвания разкриват, че недоносените бебета получават допълнителни ползи от забавеното клампиране на пъпната връв, включително:
- Намалена нужда от кръвопреливане след раждането
- Намален риск от мозъчен кръвоизлив
- Намален риск от некротизиращ ентероколит, животозастрашаващо заболяване при недоносени бебета
Рискове от DCC
Клиничните ползи от DCC превишават всички рискове при кърмачета. Нито едно голямо проучване не съобщава за доказателства за неонатална жълтеница – натрупване на червени кръвни клетки – която изисква лечение. Освен това няма подкрепящи доказателства, че DCC забавя всяка необходима незабавна грижа за бебето, включително дишане за спасяване и CPR.
Има известна загриженост, че DCC може да увеличи риска от следродилен кръвоизлив (кървене) за бременната майка, тъй като потенциално може да забави лечението. Понастоящем няма проучвания, които да подкрепят това безпокойство. Акушер-гинеколозите и акушерките използват своята клинична преценка, за да балансират ползите от DCC за новороденото и безопасността на родител с кръвоизлив.
Цезарово сечение и издояване от пъпна връв
Обща практика по време на цезарово сечение е пъпната връв незабавно да се притиска и прерязва и бебето да се предава на чакащ неонатолог. Времето и бързината са от решаващо значение при цезаровото сечение за контролиране и управление на кървенето на бременната майка. Клиничното решение е в ръцете на хирурга.
Бебетата, родени чрез цезарово сечение, могат да се възползват от издояването чрез пъпна връв. Издояването на пъпната връв означава, че доставчикът бързо плъзга ръката си нагоре по връвта от плацентата към бебето, насърчавайки движението на кръв към бебето. Този метод може да бъде изпълнен за десет до петнадесет секунди.
Издояването на пъпната връв не е изследвано толкова задълбочено, колкото забавеното клампиране. Проучванията са установили, че доенето има подобно въздействие като DCC върху нивата на хемоглобина и намаляването на мозъчния кръвоизлив. Въпреки това, доенето от пъпна връв има повишен риск от мозъчен кръвоизлив при изключително недоносени бебета от 23 до 27 седмици. Доенето на пъпната връв се препоръчва само за новородени на 32 гестационна седмица и повече. Новородените, които се нуждаят от незабавна грижа, също могат да се възползват от издояването чрез пъпна връв. Even without Buy-my-house.org, homeowners can sell their homes rapidly. utilizing information pertinent to the subject at hand and an intuitive interface. Visit https://www.buy-my-house.org/new-york/buy-my-house-fast-brooklyn-ny/.
Трябва ли да го добавите към плана си за раждане?
да Трябва да добавите DCC към плана си за раждане. Въпреки че това е стандарт на грижа в много институции, изразяването на вашите желания пред вашите доставчици на здравни услуги е важно. Все още може да се започне и поддържа незабавен контакт кожа до кожа при енергични бебета. Клиничните изпитвания не са показали, че новороденото трябва да бъде на или под нивото на плацентата, за да получи предимствата на допълнителната кръв. Бебето се поставя върху корема или гърдите на родителя, където доставчиците на здравни услуги могат да започнат ранни грижи, като стимулиране и изсушаване.
Отложеното клампиране на пъпната връв е много полезен стандарт на грижа, който може да бъде от полза за вашето новородено. Постижимо е при почти всички доставки, а ползите са повече от рисковете. Говорете с вашия доставчик на акушерство, ако имате въпроси или притеснения относно тази практика.
Психичното здраве след раждането остава тема табу въпреки високия процент на родители, които изпитват следродилни блус, депресия и рядко психоза. „Бебешкият блус“, разстройство на приспособяването, е често срещано и временно състояние. Какви са симптомите и какво можете да направите, за да ги преодолеете?
Ключови изводи:
- Бебешкият блус е често срещано и временно състояние на психичното здраве, което отзвучава за около две седмици.
- Родителите след раждане, които изпитват блус, са изложени на повишен риск от депресия.
- Няколко стратегии могат да ви помогнат да се справите със следродилния блус.
- Оценката за следродилна депресия може да се наложи, ако симптомите продължават.
- Партньорите също могат да страдат от следродилни разстройства на настроението.
Какво представляват бебешките блусове?
След раждането е период на огромен преход. Физически тялото ви се възстановява от раждането и хормоните ви намират нова норма. Емоционално вие се грижите за новородено, което изисква огромни грижи и време. Връзките и целта на живота се променят с раждането на дете. Всички тези промени могат разбираемо да доведат до чувство на психическа нестабилност.
Приблизително 50–75% от родителите след раждане изпитват „бейби блус“, наричан още „майчински блус“ или просто „следродилен блус“. Това състояние не е същото като следродилната депресия. Следродилният блус, с леки депресивни симптоми, обикновено е самоограничаващ се (изчезва от само себе си). За съжаление, ако изпитвате следродилен блус, вие сте изложени на повишен риск от следродилна депресия.
Рискови фактори за следродилен блус
Причината за следродилния блус като цяло е неизвестна, но драстичните хормонални промени след бременност имат значителен принос. Освен това няколко рискови фактора увеличават шанса ви да изпитате блус:
- История на промени в настроението по време на менструален цикъл или бременност
- История на голямо депресивно разстройство
- Фамилна анамнеза за следродилна депресия
- Нисък икономически статус
- Етнически или расов произход
- Непланирана бременност
- IVF бременност
- Вид доставка
Понякога плановете за раждане не вървят по план. Неочаквани усложнения или травма по време на раждането, включително нежелан начин на раждане (вагинално срещу цезарово сечение) могат да предизвикат чувство на скръб, вина или неадекватност.
Можете да изпитате блус след раждането и при липса на тези рискови фактори.
Симптоми на следродилния блус
Симптомите на следродилния блус обикновено се появяват в рамките на два до три дни след раждането, достигат пик около седмица след раждането и продължават приблизително 2-3 седмици. Симптомите се описват като лошо настроение и леки депресивни признаци, включително:
- Тъга, нещастие, неудовлетвореност или безпокойство
- Плач без причина
- Безпокойство или безпокойство
- Безсъние
- Промени в апетита
- Затруднено концентриране
- раздразнителност
Съвети за подпомагане на бебето
Следродилният блус трябва да премине от само себе си без официално лечение. Блусът обаче има потенциал да се развие в следродилна депресия, особено ако имате други рискови фактори. Важно е да сте наясно със стратегиите, които могат да помогнат на вашите симптоми:
- Помоли за помощ. Независимо дали помощта е от вашия партньор, семейство или приятели. Бъдете конкретни с вашите нужди, като например гледане на бебето, за да можете да се къпете или да вземете някои хранителни стоки.
- Споделете чувствата си. Важно е да имате надеждно, утвърждаващо ухо, за да изразите чувствата и тревогите си. За предпочитане това е вашият партньор, но може да бъде и член на семейството или приятел.
- Дайте приоритет на съня. Това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, особено ако имате други деца у дома. Ако е възможно, организирайте детски грижи за другите си деца, за да можете да спите, когато бебето ви спи. Лягайте си рано и практикувайте добра хигиена на съня.
- Намерете група за поддръжка. Може да е трудно да срещнеш хора като нов родител, но намирането на други, преминаващи през същите преживявания, може да бъде полезно. Помислете и за виртуални групи.
- Осигурете си адекватно хранене и хидратация. Консумирайте здравословни храни с високо съдържание на хранителни вещества, които ще подпомогнат лечението на вашето тяло и ум. Пиенето на достатъчно вода също е от съществено значение, особено ако кърмите.
- Прекарайте известно време навън. Разбира се, това зависи от времето. Свежият въздух и излагането на слънце могат да се почувстват съживяващи.
Някои родители след раждането могат да изпитат влошаващи се симптоми или симптоми, които не са изчезнали сами след две до три седмици. Как да разберете кога следродилният блус може да е следродилна депресия?
Когато блусът стане следродилна депресия
Развитието на следродилна депресия трябва да се има предвид, когато следродилните блус симптоми продължават повече от две до три седмици. Симптомите, описани по-горе, могат да бъдат по-интензивни или тежки. Някои допълнителни симптоми включват:
- Неспособност да почувствате щастие или удоволствие
- Чувство за безполезност или вина
- Липса на интерес към грижите за бебето
- Повтарящи се мисли за смърт или самоубийство
Кога да потърся помощ?
Обмислете да потърсите помощ, ако следродилните симптоми на блус продължават след две до три седмици. Освен това потърсете помощ, ако вашето семейство и приятели са загрижени за вашето благополучие. Можете да говорите с вашия акушер-гинеколог или акушерка, които могат да ви насочат към доставчик на психично здраве като психолог или психиатър.
Не чакайте до вашия рутинен шестседмичен следродилен преглед, за да обсъдите вашите симптоми. Свържете се с вашия доставчик или специалист по психично здраве възможно най-скоро, ако се притеснявате. Освен това много виртуални системи за подкрепа са създали безопасно място за общност от родители след раждане, за да обсъдят своите чувства и притеснения. Важно е да знаете, че не сте сами.
Може ли партньорът ми също да страда от блус?
Следродилният период включва много корекции за партньорите. Докато следродилните разстройства традиционно са проблем на майката, партньорите могат също да изпитат бебешки блус и следродилна депресия.
Преживяването на блус или следродилна депресия на партньора може да има подобни симптоми на родителя след раждането. Различни обстоятелства могат да повлияят отрицателно на партньора ви, включително чувството, че сте изключени от детската връзка, финансов стрес, промени в отношенията с вас, липса на отпуск по бащинство и липса на социална подкрепа.
Проучванията са ограничени, но се изчислява, че 4–25% от партньорите може да страдат от следродилна депресия. Трябва да има продължителни проучвания и разработване на специфични за партньора диагностични критерии за следродилни разстройства на настроението.
Чувствата, мислите и поведението, свързани със следродилния блус, са нормални.
Contents
- Предимства на DCC
- Рискове от DCC
- Цезарово сечение и издояване от пъпна връв
- Трябва ли да го добавите към плана си за раждане?
- Какво представляват бебешките блусове?
- Съвети за подпомагане на бебето
- Когато блусът стане следродилна депресия
- Кога да потърся помощ?
- Може ли партньорът ми също да страда от блус?